Real Madrid fiton dhe merr kreun e La Liga-s

08:36, 03/01/2021

Real Madridi ka fituar me rezultat 2-0 në shtëpi ndaj Celta Vigos në ndeshjen e vlefshme për javën e 17-të në La Liga.

Ekipi i Zinedine Zidane i është kthyer fitores dhe tri pikët e kanë bërë lider të përkohësisht të kampionatit spanjoll.

Pjesa e parë e takimit ishte thuajse e barabartë nga të dyja skuadrat, por vetëm vendasit gjetën golin. Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e gjashtë dhe ishte Lucas Vazuqez, i cili shënoi për 1-0 pas asistimit të Marco Asensios.

Në pjesën e dytë, Reali ishte më i mirë dhe arriti të shënojë edhe një gol tjetër dhe të sigurojë fitoren. Në minutën e 53-të Asensio, shënoi golin që rezultoi të ishte i fundit për këtë takim.

Pas kësaj fitore, Real Madridi e sheh veten në vendin e parë me 36 pikë, 1 pikë më shumë se Atletico Madrid.