Britania e Madhe arrin në 100 medalje në Paraolimpiadën e Parisit

10:09, 07/09/2024

Britania e Madhe arriti në 100 medalje në Lojërat Paralimpike të Parisit 2024, ndërsa yjet e tenisit me karrige me rrota, Alfie Hewett dhe Gordon Reid përfunduan një karrierë 'Golden Slam' në dyshe për meshkuj për të ndihmuar ekipin të kapërcejë numrin e medaljeve të arta të arritura në Lojërat e Tokios tre vjet më parë.

GB fitoi gjashtë medalje të arta në mesin e 16 medaljeve të premten, ndërsa arritën objektivin e tyre të Lojërave prej 100-140 medalje, të vendosur nga UK Sport, me dy ditë garash ende për të ardhur.

Hewett, i cili do të synojë të përfundojë një karrierë Golden Slam në teke të shtunën, dhe shoku i skuadrës Reid mundën japonezin Tokito Oda dhe Takuya Miki në Roland Garros.

Sarah Story , 46, fitoi garën rrugore C4-5 për femra për të fituar medaljen e saj të artë të 19-të paraolimpike në karrierë përpara se Sophie Unwin , 30 vjeç, të fitonte medaljen e saj të katërt të Lojërave në garën rrugore B për femra, së bashku me pilotin Jenny Holl.

Poppy Maskill , 19 vjeç, fitoi medaljen e tretë të artë në pishinë duke fituar S14 100 metra shpinë për femra, gardhitësi me karrige me rrota Dimitri Coutya fitoi titullin e epee B për meshkuj dhe në para-atletikë Ben Sandilands fitoi medaljen e artë T20 për meshkuj në 1500 metra.

Britania e Madhe fitoi 41 medalje të arta në mesin e 124 medaljeve në Tokio, dhe është ajo totali i përgjithshëm që ata do të synojnë tani gjatë fundjavës mbyllëse në kryeqytetin francez - duke filluar me një të shtunë të mbushur me aksione me 75 ngjarje me medalje ari .

Image

Britania e Madhe (42 medalje ari, 100 medalje) është e dyta në tabelën e medaljeve pas Kinës (83 ari, 188 medalje), me Shtetet e Bashkuara të tretin (31 ari, 86 medalje).

Diku tjetër të premten, lojtarët e tenisit para-tavolinë Robert Davies (MS1 për meshkuj) dhe Will Bayley (MS7 për meshkuj) fituan të dy medalje argjendi, ashtu si edhe gardhisti me karrige me rrota Piers Gilliver në kategorinë epee A për meshkuj.

Në Stade de France, Marcus Perrineau-Daley fitoi medaljen e argjendtë në finalen e 100 metrave T52 për meshkuj.

Argjendi ishte për kuartetin universal të stafetës 4x100m të GB-së me Zac Shaw , Ali Smith , Jonnie Peacock dhe Samantha Kinghorn , ndërsa Hollie Arnold mori bronzin në shtizën F46 për femra.

Pati medalje bronzi për notarët Maisie Summers-Newton (S6 400m për femra stil i lirë), Mark Tompsett (S14 100m shpinë për meshkuj) dhe Olivia Newman-Baronius (S14 100m për femra), me çiklistët Lora Fachie dhe pilotin gjithashtu . gara rrugore B për femra.