VIDEO/ Turqia triumfon në sfidën vendimtare me Çekinë, kualifikohet mes 16 më të mirave

22:59, 26/06/2024

Çekia dhe Turqia luajën në “Volksparkstadion” të Hamburgut ndeshjen e fundit të Grupit F, shkruan Syri.net.

Turqit arrijnë të triumfojnë në fund me rezultatin 2-1, duke u kualifikuar mes 16 më të mirave të truneut.

Pjesa e parë u mbyll pa gola, por me çekët që mbeten me 10 lojtarë pas daljes me karton të kuq të Barak në minutën e 20-të.

Në pjesën e dytë, në minutën e 51-të Turqia kalon në avantazh me golin e shënuar nga Calhanoglu.

Edhe pse në inferioritet numerik, Çekia reagon dhe barazon rezultatin 1-1 me Soucek në të 66’.

Në fund, Turqia shënon golin e fitores me Tosun (90+4’) dhe siguron vendin e dytë në grup, ndërsa eliminohet Çekia.