LIVE/ Argita Malltezi dhe Genc Gjokutaj deklaratë për shtyp

Chelsea mundi sërish Tottenhamin dhe kaloi në finalen e Kupës së Ligës

22:54, 12/01/2022

Chelseat kaloi në finalen e Kupës së Ligës Angleze me fitoren 1-0 ndaj Tottenhamit.

Chelsea fitoi 2-0 në ndeshjen e parë, kështu që në stadiumin e tyre erdhën me një avantazh të madh dhe u pa qartë në minutën e 18-të kur Rudiger shënoi për 1-0 edhe në këtë ndeshje.

Tottenham mund të ishte rikthyer për të luajtur në pjesën e dytë, por VAR anuloi një penallti në minutën e 55-të të dhënë nga arbitri Marriner dhe pak më pas goli i shënuar nga Harry Kane u anulua për shkak të një pozicioni jashtë loje, edhe pas ndërhyrjes së VAR.

Në fund të ndeshjes nuk pati asnjë ndryshim në rezultate apo shanse të mëdha, kështu që Chelsea u bë skuadra e parë që u kualifikua në finalet e Kupës së Ligës.

Liverpool dhe Arsenal do të përballen në gjysmëfinalen e dytë dhe pasi dueli i tyre i parë në Emirates u shty javën e kaluar, nesër do të luajnë në Anfield duelin e parë të gjysmëfinales. Finalistin e dytë do ta zbulojmë javën e ardhshme.