Spektakël golash, Franca ‘tërmet tetë ballë’ ndaj Kazakistanit

22:48, 13/11/2021

Franca rezervoi vendin e saj në Kupën e Botës FIFA 2022 me një fitore 8-0 kundër Kazakistanit. Kylian Mbappé shënoi një hat-trick në pjesën e parë - e para për vendin e tij, për të siguruar që ata të mbrojnë titullin e tyre në Katar.

Skuadra franceze e Didier Deschamps kishte luftuar për gola gjatë gjithë sezonit kualifikues, duke shënuar vetëm tetë në gjashtë ndeshjet e tyre të mëparshme në këtë ndeshje. Megjithatë, ata nuk treguan asnjë shenjë të atij rekordi të dobët në fazat e hershme, duke u zhurmuar në epërsi pas vetëm gjashtë minutash.

Antoine Griezmann hyri në veprim për të shtuar një gol të shtatë, pasi sulmuesi i Atléticos fitoi dhe shndërroi një penallti për golin e tij të 42-të në ngjyrat ndërkombëtare, duke kaluar Michel Platini.

Francë-Kazakistan 8-0
6′ 12′ 32′, 87′ Mbape, 56′ 59′ Benzema, 75′ Rabio, 84′ (p) Grizman