Zhgënjen Inter, ndalet nga Sampdoria në transfertë

16:36, 12/09/2021

Sampdoria dhe Inter ndanë nga një pikë në stadiumin Luigi Ferraris në ndeshjen e raundit të tretë të Serie A, pas barazimit 2-2.

Pjesa e parë jashtëzakonisht domethënëse u hap me golin fenomenal të Dimarac në minutën e 18 -të. Ishte një goditje e lirë e shkëlqyer nga rreth 20 metra, duke mos i dhënë asnjë shans portierit vendas. Për kujtesë, Dimarco është lojtari i parë i lindur në Milano që shënoi një gol në Serie A për Interin që nga viti 2001, kur Brocchi e bëri atë.

Sampdoria nisi të luante mirë, dhe shpërblimi erdhi në minutën e 33 kur Yoshida barazoi rezultatin. Ai ishte gjithashtu shumë me fat pasi topi gjatë rrugës për në portë goditi Edin Dzekon dhe ndryshoi drejtim.

Sidoqoftë, një minutë para përfundimit të pjesës së parë, Interi kaloi sërish në epërsi. Një kundërsulm i bukur nisi nga këmbët e Barellas,  i cili pason për Martinez në anën tjetër, dhe argjentinasi shënoi me mjeshtëri për 1: 2.

Sapo filloi pjesa e dytë, Sampdoria arriti të vendoste baraspeshën. Bereszynski krosoi bukur nga ana e djathtë, dhe Augello goditi fuqishëm duke mposhtu portierin Handanoviç.

Nga ai moment, ritmi i ndeshjes ra dhe ne nuk pamë aq shumë futboll tërheqës dhe sulmues deri në fund të ndeshjes, duke mos patur ndryshim të rezultatit.

Interi tani ka shtatë pikë, të cilat janë të mjaftueshme për vendin e dytë në tabelë, ndërsa Sampdoria mbeti në dy pikë në vendin e 13 -të.

Sampdoria do të presë Empolin në raundin tjetër të Serie A, ndërsa Interi do të presë Bolonjën.