VIDEO/ Tirana shënon dy gola, ndeshja mbaron 1-1

21:07, 11/07/2024
A+ Aa A-

Në ndeshjen e parë të turit të parë të Conference League, Tirana u përball me Torpedo Kutaisit në një ndeshje të luftuar që përfundoi në barazim 1-1. Skuadra shqiptare tregoi karakter dhe vendosmëri për të arritur një rezultat pozitiv në tokën gjeorgjiane.

Në minutën e 20-të, vendasit arritën të shënojnë golin e parë. Pas një aksioni të shpejtë në të djathtën, një harkim i rrezikshëm u devijua nga Mici në shtyllën e parë, duke çuar sferën në portën e tij. Ky moment i dha avantazhin Torpedo Kutaisit.

Minuta 39 solli një përpjekje për barazim nga ana e Micit, i cili provoi të shënojë me një gjuajtje të fortë nga distanca. Megjithatë, portieri i Torpedo Kutaisit arriti të devijojë sferën në këndore, duke ruajtur avantazhin e skuadrës së tij.

Në minutën e 75-të, Soler gjuajti nga distanca, por sfera ndaloi në duart e portierit vendas, i cili u tregua i saktë dhe i sigurt në pozicionin e tij.

Barazimi erdhi në minutën e 87-të, kur Haxhiu arriti të shënojë për Tiranën, duke çuar shifrat në 1-1. Ky gol ishte një moment i rëndësishëm për skuadrën shqiptare, duke i dhënë shpresë dhe moral për ndeshjen e kthimit.

Në fund të ndeshjes, Tirana doli nga fusha me një barazim të vlefshëm, ndërkohë që Torpedo Kutaisi nuk arriti të mbajë avantazhin e tyre. Skuadra shqiptare do të përgatitet për sfidën e kthimit pas një jave, ku do të kërkojnë të sigurojnë një vend në turin e dytë të Conference League.