VIDEO/ Luhet superklasikja e Argjentinës Boca Juniors-River Plate, ky është rezultati në ‘Bombonera’

River Plate rikthehet për të fituar Superclasico: fitorja e fundit kundër Boca Juniors daton pothuajse një vit më parë.

Një gol i Lanzinit, 1-0, i mjafton skuadrës së Marcelo Gallardo për të marrë tri pikët dhe për t'i kaluar Xeneizes në renditje.

Ashtu siç pritej, ndeshja ishte shumë me shumë ndërprerje, me shumë faulle.

Një ndeshje e tillë mund të zhbllokohej vetëm nga një episod, dhe kështu ndodhi.

Në minutën e 20-të Manuel Lanzini shënon golin vendimtar. Pavarësisht rikthimit të Edinson Cavanit në formacionin fillestar pas një problemi muskulor, Boca Juniors nuk është në gjendje të jetë efektive në fazën e sulmit.

I vetmi kërcënim real për Riverin erdhi në minutën e 72-të me një gjuajtje nga distanca të Advincula që goditi traversën.

Në shtesë, Boca shënoi golin e barazimit me Milton Gimenez, por ai u anulua pas një konsultimi VAR për një prekje me dorë.